top of page

         Reşat Nuri Güntekin'in en ünlü romanıdır. Romanda, iyi öğrenim görmüş bir İstanbul kızının, Anadolu'nun çeşitli köy ve kasabalarında öğretmen olarak yaşadığı serüven anlatılır. Çalıkuşu duygusal bir sevgi öyküsüdür. Serüven yönü ağır basan bu romanda, kişilerin duygu dünyaları, ülke gerçeklerinden soyutlanmadan verilir. Çalıkuşu, her yaştan insanın rahatlıkla sevebileceği en önemli türk edebiyatı klasiklerinden  biridir.

         Reşat Nuri Güntekin'in yazdığı, günümüzde de büyük bir ilgiyle okunan, "Çalıkuşu" romanının tiyatro yorumu 15 Mart, 2014'de ilk kez New York'ta seyircisiyle buluştu. Turk Amerikan Sanat Topluluğu'nun sahnelediği "Çalıkuşu" oyununda, Feride  1920'lerde genç bir kadının Istanbul'dan Anadolu'ya uzanan mücadele dolu yaşamını yansıtmaktadır. İpek Kadılar'in oyunlaştırdığı, Ibrahim Yazici'nin sahneye koyduğu "Çalıkuşu"nda, 1920'lerin Türkiye'sinde bir aşk masalı içinde dolaşmaktayız.

Ekibimizi Tanıyın:

Çalıkuşu Oyun Muziği

İpek Kadılar (Yazar)

                  Hacettepe Üniversitesi’nde Turizm İşletme eğitimi aldı. Gönüllü Gençlik Servisi kapsamında Strasbourg, European Youth Centre'da pek çok seminer ve eğitime katıldı. 29 tiyatro oyunu, 5 kabare, 5 müzikal, 6 konsept konser, 4 TV programı olmak üzere toplam 47 prodüksiyonun üretim ve sahnelenmesini yönetti. İkiyüzün üzerinde Sanatsal ve Ticari işletmeye ve sanatçıya danışmanlık, metin ve şarkı sözü yazarlığı, konsept tasarım hizmeti verdi. Metin, şiir, öykü, oyun yazarlığı ve editörlüğün yanı sıra; bir romanı ve pek çok şarkı sözü yayınlandı.

İbrahim Yazıcı (Yönetmen/Yüzbaşı Ihsan/ Komşu)

       İstanbul’da doğdu ilk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladıktan sonra 1988 yılı başında New York'a geldi. Tiyatroyla ilk tanışıklığı Sarıyer Halk Eğitim Merkezinin Gençlik Tiyatrosudur. New York’ta Queens College'da drama eğitimi almıştır. Birçok oyunda sahne almıştır. Bazı oyunlarını Amerika içinde turnelere de götüren Yazıcı televizyon ve sinemada da birçok projede oyunculuk sergilemiştir. Kurucu Başkanı olduğu TAASNY çatısı altında 7. oyununu sahnelemektedir. Kanlı Nigar, Hisseli Harikalar Kumpanyası, Keşanlı Ali Destani oyunlarını Broadway sahnesine taşımıştır. İlk kez Amerika'da çocuk müzikali sahneleyerek bir ilk daha gerçekleştirmiştir. Ucan Adam çocuk müzikalini New York ‘da 15 ilkokul ‘da sergileyerek, bir Türk yazarın oyununu İngilizce olarak 15 bin Amerikalı çocuğa izlettirmiştir. Amerikan ilkokullarında Karagöz Hacivat gölge oyununu defalarca İngilizce sergilemiştir. Bu oyunlarda, oyuncu ve yapımcı olarak görev almıştır. Oyunculukla başlayan kariyeri yönetmen olarak devam eden Yazıcı, TAASNY'nin misyonu olan Türk sanatını tiyatro yoluyla yurtdışında tanıtma ve yasatma amacını taşımaktadır.

Hakan Dündar (Set/Kostum Tasarim)

     1989 yılında İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Tasarımı Bölümü'nden mezun oldu.1991 yılında Devlet Tiyatroları'nda "sahne tasarımcısı" olarak çalışmaya başladı. Sinema filmlerinde ve birçok TV programında sanat yönetmenliği yaptı; kukla ve set tasarımlarını hazırladı. Birçok uluslararası projede görev aldı. Profesyönel olarak 200'den fazla oyun için dekor-kostüm-mask ve kukla tasarımları gerçekleştirdi.2000-2008 yılları arasında Bilkent Üniversitesi Tiyatro Reji Bölümü'nde tasarım dersleri verdi.2005'te WSD'nin (World Stage Design) Kanada, Toronto’daki sergisinin galeri bölümüne iki tasarımıyla katılmak üzere davet edilen tek Türk tasarımcı oldu.2006 Mart ayında Amerika'da USITT (United States Institute for Theatre Technology) tarafından düzenlenen konferans ile tasarım fuarında kendi tasarım çalışmaları konusunda bildiri sunmanın yanı sıra sergi açmak üzere onur konuğu olarak davet edilen ilk ve tek Türk tasarımcı oldu.2011 Mart ayında Amerika'da USITT tarafından Karagöz yapım teknikleri hakkında workshop yapmak ve Osmanlı Kostümü-günümüz ve Batı'yla etkileşimi üzerine konferans vermek için davet edildi.2011 Prag Quadrienal’inde küratörü olduğu Türkiye pavyonu ziyaretçi çocukların özel ödülüyle ülkeye döndü. Çalışmalarına halen Devlet Tiyatroları'nda tasarımcı olarak devam eden Hakan Dündar 2007 yılından başlayarak 6 sezon süresince DT "Sanat Yönetim Kurulu" üyesi ve Sanat Teknik Müdürü olarak idari görevlerini de sürdürmüştür.

Dilek Aba  (Feride)

            New York’ta doğdu. New York’ta ünlü olan "LaGuardia H.S. Of Performing Arts" konservatuar tiyatro programını bitirdi. Sekiz yaşından beri çeşitli tiyatro oyunlarında rol aldı, daha sonra New York çapında ilk başarılı yirmi öğrenci arasına girerek LaGuardia tiyatro konservatuar programını bitirdi. Türk Amerikan Oyun Festivallerinde ‘de sahne direktörlüğü de yaptı. Daha önceki TAASNY prodüksiyonunda "Uçan Adam" adlı oyunda rol almıştır. Simdi ise, "Çalıkuşu" oyununda sahne arkasında teknik direktörü olarak tiyatro aşkını devam ediyor. Hala NY Üniversitesinde Bilgisayar Fen ve Bilgisayar Mühendisliğini okumaktadır.

              İstanbul’da doğdu. İstanbul Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nde müzik eğitimi aldı. İstanbul Devlet Konservatuarı’nda 2 sene opera okuduktan sonra, Müzikal & Drama bölümüne geçti. 2006 senesinde profesyonel tiyatro hayatına Tiyatro Kedi’de başladı. “Casablanca”, Müzikaldeki Hayalet, Kibarlık Budalası, Figaro’nun Düğünü, Çalıkuşu, Bir Yaz Gecesi Rüyası oyunlarında yer aldı. Müzikaldeki Hayalet rolündeki rolüyle Lions En İyi Genç Yetenek Ödülünü aldı ve Sadri Alışık En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülüne aday gösterildi. Ask Üçgeni isimli TV filminde ve Kurtuluş Son Durak isimli sinema filminde rol aldı. 2012 senesinde New York’a geldi ve “HB Studio” ’da oyunculuk eğitimine devam ediyor.

Oğuzhan Ulutaş (Teknik Yönetmen)

Özgen Çalışır (Kâmran)

     1981 yılında İstanbul’da doğdu. İlköğrenimi suresince halk oyunları, lise ‘den itibaren de sahne sanatlarına yoğun bir ilgi duydu. Bakırköy belediye tiyatrosu bünyesinde çeşitli oyunlarda rol aldı ve aynı dönemde, Yıldız Teknik üniversite de modern dans dersleri aldı. Daha sonra Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye taşınarak Bakü Devlet üniversite Uluslararası iliş ve ticaret bölümünü bitirdi. 3 yıldır New York ta yaşayan Özgen oyunculuk deneyimini yeni katıldığı Çalıkuşu ekibiyle birlikte daha da ileri taşımayı hedeflemektedir.

Uğur Özışık (Doktor Hayrullah)

              14 Şubat 1957 İstanbul doğumlu. Ankara’da yaşadı, A.D.M.M. Fakültesine okudu.Bayındırlık Bakanlığında çalıştı. 10 Mayıs 1982 tarihinde New York Başkonsolosluğuna sözleşmeli personel olarak tayin oldu. Aralık 1991 de Montreal Sivil Havacılık Organizasyonun Türkiye misyonunda görev aldı ve iki yıl çalıştı. Çeşitli dergi ve gazetelerde yazıları yayımlandı. Resimli Osmanlı Tarihi adli Tiyatro oyununda rol aldı. Bitirdiğini sandığı öğrenimini hala öğrenerek sürdürmekte ve New York’ta yaşamaktadır.

Aysen Darcan (Mujgan / Nerime / Müdire)

              İstanbul doğumlu. Boğaziçi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Bolumu mezunu. University of Illinois'de psikoloji alaninda doktorasını tamamladı. 13 senedir New York'ta yaşıyor. Burada psikolog olarak çalışıyor. Ayni zamanda NYU, Fordham, Barnard, Pace, ve JTS-Columbia üniversitelerinde psikologluk, süpervizörlük, danışmanlık ve öğretim üyeliği görevleri aldı. 2006 yılından beri oyunculuk, doğaçlama tiyatrosu ve öykü anlatım dersleri aldı. People's Improv Theater (PIT) ve Upright Citizens Brigade (UCB) Tiyatrosunda gösterilere çıktı. Amatör öykü, kısa hikâye ve deneme yazıları var. Çalıkuşu, ilk tiyatro oyunu.

Deniz Türkan (Siyahlı Kadın / Huriye / Müdire)

       İstanbul dogumlu. 3 yıldır New York ta yaşıyor. 1992 yılından beri Tiyatro Ve TV oyunculuğu yapıyor. Türkiye de basta Levent KIRCA & Oya BASAR Tiyatrosu, Koza Tiyatrosu, Gamsız Kabare, Fuaye Oyuncuları  gibi tiyatrolar da oyunculuk yaptı. Çocuk ve yetişkin oyunların da rol aldı. TV için film dizi reklam çalışmalarının yani sıra 3 sezon " OLACAK O KADAR " isimli TV komedi programında çeşitli karakterler canlandırdı. Amerika’ya gelmeden önce son 5 yıl Cahide isimli Cabaret Kulübünde sahne Showları yaptı. Amerika’da TAASNY, LaGuardia Performing Arts ve New Dance Alliance topluluklarında oyuncu olarak çalışmaları sürmektedir. 2014 Eylül ayında Türk Amerikan ortak yapımı olan " MELİSSA "isimli kısa filmde basrolü üstlenmiştir. Amerika T.V. lerinde halen devam eden "ELEMENTARY " isimli dizde 1 bölüm misafir oyuncu olarak rol almıştır. Oyunculuğun yansıra New York Radyo Türküm de 2 yıl " HAVALIDENİZ " isimli bir komedi Show programı yapmıştır.

Ümran Ünlü (Besime Teyze / Hatice / Kurban Efendinin Karısı)

Türkan Baltalı (Munise)

              10 Ocak 1951 de Afyon'un Üçler kayası köyünde doğdu. Eskişehir Anadolu Üniversitesini bitirip matematik öğretmeni oldu. 35 yıl resmi ve özel okullarda, dershanelerde öğretmenlik ve müdür yardımcılığı ve müdürlük yaptı. 45 yaşından sonra tiyatro okumaya karar verdi. Kadıköy Halk Eğitim Deneme Sahnesi'nde iki yıl tiyatro eğitimi aldı. Savaş Oyunu ve Kına Gecesi gibi oyunlarda rol aldı. 1999'da ABD'ye geldi. Türk Sanat Müziği çalışmalarına ve tiyatro araştırmalarına burada devam etti. Çocuk masalları ve öyküler yazdı Keşanlı Ali Destani ve Nasrettin Hoca oyunlarında oynadı Brodway sahnesinde. Gazete NY, Frighaber ve Turkishnews gazetelerinde köşe yazıları yazıyor. Şimdi ''Bir Yerlerden Başlamalıyım’ ‘adlı kitabını yazıyor ve oyun yazma çalışmalarını devam ediyor.

             Notre Dame De Sion lisesinden mezun oldu. Pace Üniversitesinde oyunculuk okuyor. Tiyatroya ilkokulda Bringus oyunundaki başrolü ile başladı. Notre Dame De Sion’un Novecento 1900 ve Bilgiç Kadınlar oyununda sahne aldı. Daha sonra Bernard Abla’nın Evi ve 127 saat Festivali’nde yer aldı. HayART Tiyatrosu’nda Sarah’nın Hikâyesi oyununda başrol oynadı. Central School’da oyunculuk eğitimi ve Susan Batson’dan oyunculuk dersleri aldı. NYU Tisch’de oyunculuk yaz kursunda san, doğaçlama ve tiyatro edebiyatı dersleri aldı. Carnegie Mellon Üniversitesinde oyunculuk ve teknik, bale ve Caz dansı dersleri aldı.

Saadet Yüce (Müdire / Kurban Efendi 'nin Ablası)

               İzmir doğumlu, Eğitim hayati boyunca tiyatro ve folklor ile hep ilgili oldu.İzmir de bir yıl özel Tiyatro’da oyunculuk dersleri aldı. Tek hayali oyunculuk olmasına rağmen uzun yıllar Otomotiv sektöründe görev yaptı. 2005 yılında New York’a taşınarak, Long Island Üniversitesi’nde dil eğitimi dersleri aldı. Tüple dalış sporuna ve at binmeye çok meraklı olan Saadet, daha önce Keşanlı Ali Destanin da rol almıştır. “The Promise of Living” isimli kısa metrajlı bir film çalışması da olmuştur.

Murat Otoğlu (Katip Efendi)

      İstanbul doğumlu. Orta okuldan sonra Kapalicarsi'da calismaya basladi. 2002 yilinda ABD'ye dill egitimi alamak uzere geldi. Sonraki yillar, psikolojiye olan ilgisini kesfetti, ve City College of New York'a kabul edildi. Psikoloji mezunu ve Master tezi'nin uzerinde calisiyor. Murat gurupla zaman gecirmekten cok keyif aliyor. Guruba sahne adina birseyler ogrenmek icin katilde, fakat bu arada kendine ait bagzi ozellikleride kesfetti. İstanbul doğumlu. Ortaokuldan sonra Kapalıçarşı’da çalışmaya başladı. 2002 yılında ABD'ye dil eğitimi almak üzere geldi. Sonraki yıllar, psikolojiye olan ilgisini keşfetti ve City College of New York'a kabul edildi. Psikoloji mezunu ve Master tezi'nin uzerinde calisiyor. Murat gurupla zaman gecirmekten cok keyif aliyor. Guruba sahne adına bir şeyler öğrenmek için katilde, fakat bu arada kendine ait bazı özelliklerine keşfetti. 

Mehmet Barışkan (Maarif Nazırı)

      Şubat 1980 İstanbul doğumlu. İlk ve orta öğrenimi sırasında okulundaki tiyatro oyunlarında sahneye aşık olan Mehmet, ardından TRT ‘de oyunculuk, spikerlik, ve seslendirme üzerine eğitim aldı. Birçok film ve çizgi filmde karakter seslendirmesi yaptı. TRT’ de Kırmızı Şemsiye isimli dizide , TGRT’de Keloğlan’da başrol oynadı . Yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi ve Erciyes Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde yapan Mehmet, City University of New York’ da aynı bölümden Master eğitimini tamamladı. Mühendislik hayatını reaktör teknolojileri konusunda devam ettiren Mehmet, içindeki sahne sevgisini amatör olarak devam ettirmek isterken Çalıkuşu ekibi ve ustaları ile karşılaştığına çok memnun.

Umut Özbek (Necmiye/Nadide/Hemşire)

       Ankara’da doğdu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi İstatistik Bölümü’nü bitirdi. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde biyoistatistik yüksek lisansını ve Pittsburgh Üniversitesi’nde biyoistatistik doktorasını tamamladı. ODTÜ oyuncuları ile çalıştı. Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi, Ankara Şehir Tiyatroları’nda oyunculuk sertifika programını tamamladı. Pittsburgh Üniversitesi Tiyatro Sanatları Bölümü’nde temel oyunculuk derslerine katıldı. Pittsburgh Halk Tiyatrosu’nda iki yıl, Stella Adler Oyunculuk Stüdyosu’nda bir yıl süreyle oyunculuk eğitimi aldı. Çeşitli tiyatro oyunları ve bir sinema filminde rol almıştır. Halen New York’ta oyunculuk, yazarlık ve yönetmenlik eğitimine devam etmektedir.

Gonca Kartal (Kristiyan)

         Türkiye’de doğdu ve büyüdü. Üniversite eğitimini Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesinde yaptı. Amerika’ya yüksek lisans için gelip Rutgers Üniversitesin‘de İşletme masterı yaptıktan sonra, finans sektöründe çalışmaya başladı. Simdi ise JPMC'in Finans bolümünde çalışmaktadır. Arjantin tangosu yapan Gonca çeşitli dans prodüksiyonlarında çeşitli rollerde yer aldı. Tiyatro ile amatör olarak ilgileniyor ve sahnede olmaktan büyük keyif alıyor. Sahne sanatlarına duyduğu ilgiden dolayı bir anda kendini Çalıkuşu oyunu provalarında bulan Gonca, Çalıkuşu tiyatro oyunuyla birlikte ilk oyunculuk deneyimini de yaşamaktadır.­

Selin Gönen (Necmiye/Nadide/Hemşire)

       15 Ekim 1984'te Mersin'de doğdu. 2007 yılında Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi ve İşletme Çift Anadal programını bitirdikten sonra Iowa State Üniversite’de Ekonomi Master'i yaptı. Daha sonra SUNY-Stony Brook Üniversite’de Ekonomi Doktora ‘sı programına kabul alan Gönen, doktora eğitimi sırasında spikerlik dersleri almaya başladı. İstanbul Diyalog Anlatım İletişim’deki spikerlik eğitimi sırasında aldığı oyunculuk dersleri onu çok etkiledi ve spikerlik programını birincilikle tamamladıktan sonra New York Film Academy ve Ayla Algan Drama Sanat Akademisi'nde oyunculuk eğitimleri aldı, bu eğitimlerin sonunda birkaç kısa filmde oynadı. Simdi ise, doktora eğitimine devam etmekte ve Çalıkuşu ilk tiyatro oyunu.

Ali Ozan Akın (Kâmran)

      İstanbul’da doğdu. Lise öğrenimi suresince okulun Fransızca Tiyatro kolunda oyunculuk yapan Akın, 2005 yılında Ankara Tevfik Fikret Lisesi tarafından düzenlenen festivalde “En İyi yardımcı erkek oyuncu” ödülüne layık görülerek Fransız Konsolosluğu sponsorluğunda 10 gün sureyle Avignon Tiyatro Festivali’ne katildi. İstanbul Saint Joseph Lisesi’nden mezun olduktan sonra arkadaşlarıyla birlikte “Tiyatroman” isimli tiyatro grubunu kurdu. Shakespeare’in “Othello” adli oyununda Othello karakterini canlandıran Akın bu performansıyla LIONS En iyi Genç Yetenek Ödülünü kazandı. İstanbul Teknik Universitesi-State Üniversite of New York çift diploma programında “İşletme” eğitimini tamamlayan Akın, Amerika’daki öğrenimi boyunca üniversitesinin tiyatro kolunda yer alarak Fransızcadan sonra İngilizce dilinde de sahne alma deneyimini edindi. “New Plays Festival’ da sahne almaya hak kazanan Akın, üniversitenin Sanat fakültesinde okumayıp sene sonu gösterisine çıkan ilk öğrenci olma unvanını kazandı. New York Stella Adler tiyatro okulunda pek çok atölye derslerine katildi.

             Jimmy Gürkan İstanbul’da doğdu ve Tiyatro çalışmalarına lise yıllarında başladı. “Kral ve Ben” ve “Neşeli Günler” de rol aldı. Kral ve Ben oyunundaki başrolü ile “En İyi Erkek Oyuncu Ödülü” nu aldı. Eğitim için geldiği Amerika’ya yerleşti ve ilk çalışmasını Broadway sahnesinde “Keşanlı Ali Destani” ile yaptı. İlk film çalışması ise “The Promise of Living” ile oldu. Uzun sure kendi hazırladığı ve sunduğu Internet TV/Radyo programını sundu. Uzun yıllardır New York’ta tiyatro oyunları, konserler, dans performansları, stand-up show’lar, film festivalleri gibi sanatsal faaliyetlerde yapım ekiplerinde çalıştı.

Jimmy Gürkan (Muhtar Efendi / Müfettis)

Michael Kutay User (Maarif Naziri)

              1974'de Frankfurt am Main, Almanya'da doğdu. Bebekliğini Almanya’da geçiren Kutay, ilkokulu Atlanta, GA, ABD'de bitirdi. Yükseköğrenimini Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde yapan Kutay, 2001 yılından itibaren Almanya, Ukrayna, İsviçre ve son olarak New York, NY, ABD'de yaşamaktadır. Profesyonel hayatında tedarik zinciri konusunda uzman ve yönetici olan Kutay, amatör olarak tiyatro yapmaktadır.

bottom of page