top of page
Search

TAASNY Honored to Share Appreciation Letter from Ministry of Culture and Tourism & Presidency for Turks Abroad and Relative Communities

Updated: Feb 21


TAASNY’ers!


Exciting news!

The Ministry of Culture and Tourism has extended its commendation for our recent Anatolian Inspirations Concert. President Abdullah Eren acknowledges the event's pivotal role in promoting Turkish art and culture in the U.S., emphasizing our contribution to showcasing unique talents and preserving our rich heritage.


This recognition not only brings pride to our local Turkish community but has caught the attention of the Ministry, marking a significant achievement for our society.

We sincerely thank all contributors who played a vital role in making the concert a resounding success.


Join us in celebrating this achievement and stay tuned for more updates on our continued mission to promote Turkish art and culture globally.

T.C Kültür Turizm Bakanlığı

Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı

 

Değerli New York Türk Amerikan Sanat Topluluğu Yönetimi ve Üyelerine.

 

Öncelikle Amerika Birleşik Devletleri‘nde gerçekleştirmiş olduğunuz Anadolu esintileri 100. yıl konseri için sizlere tebrik ve takdirlerimi sunarım. Etkinliğinizin, Cumhuriyetin 100 yıllık mirasını kutlarken Türk sanatını ve sanatçılarını Amerikan toplumunda daha geniş bir kitleye ulaştırma hususunda katkı sağlayacağına inanıyoruz.

 

Sizlerin desteği ve vizyonu, sanatçılarımızın eşsiz eserlerini ve yeteneklerini toplum ile paylaşmaya yardımcı olacaktır. Bu konser sadece bir sanat etkinliği değil aynı zamanda toplumları bir araya getiren ve kültürümüzü yaşatan bir platform olarak öldükça önem taşımaktadır. Bu çalışmanın ABD’de yaşayan Türk toplumunda karşılık bulmasını ve daha sağlam bağlar oluşturmasını temenni ediyorum. Türkiye’den büyük bir memnuniyetle takip ettiğimiz çabalarınız ABD’de yaşayan Türk toplumunun ve bizatihi Türkiye’nin gururlanmasını sağlayacak niteliktedir. Bu minvalde New York Türk Amerikan Sanat Topluluğunun tüm üyeleri ve gönüllülerine bu değerli Etkinlikteki emekleri için teşekkür eder, başkanlığımız ile irtibatınızın artarak devam etmesini dilerim.

 

Selam ve muhabbetlerimle,

Abdullah Eren

Başkan

 

 

Dear Management and Members of the Turkish American Arts Society of New York (TAASNY),

 

First and foremost, I extend my congratulations and appreciation to you for the “Anatolian Inspirations" Centennial Concert you organized in the United States. I believe that your event, commemorating the 100th anniversary of the Republic of Turkiye, will contribute to promoting Turkish art and artists to a broader audience in American society.

 

Your support and vision will assist our artists in sharing their unique works and talents with the community. This concert is not only an artistic event but also a platform that brings communities together and preserves our culture. I hope that this endeavor will find a positive response within the Turkish community in the United States and help establish stronger bonds.

 

I commend your efforts, which we closely follow with great satisfaction from Turkiye, as they are of a nature that will bring pride to the Turkish community in the United States and, in essence, to Turkiye itself.

 

In this regard, I would like to express my gratitude to all members and volunteers of the Turkish American Arts Society of New York (TAASNY) for their valuable contributions to this event, and I hope that our communication with your presidency will continue to strengthen.

 

With regards and warm regards,

 

Abdullah Eren

President

Republic of Turkey

Ministry of Culture and Tourism

Presidency for Turks Abroad and Relative Communities

8 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page